Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Kaliszu zostało zamknięte w 2015 roku. Tak wyglądało od środka ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Wizja lokalna w byłym kaliskim więzieniu
Wizja lokalna w byłym kaliskim więzieniu Mariusz Kurzajczyk
Więzienie w Kaliszu funkcjonowało w latach 1846-2015 jako zakład karny dla mężczyzn. W 2015 r. zostało definitywanie zamknięte.

Więzienie w Kaliszu zostało zamknięte w 2015 roku

Więzienie w Kaliszu zostało oddane do użytku w 1846 roku według projektu Henryka Marconiego i Franciszka Tournelle'a. Więźniowie - kobiety i mężczyźni - siedzieli w pojedynczych 102 celach. Poza tym było 18 cel dla strażników, pełniących także funkcje gospodarcze..

Poza gmach głównym, był jeszcze budynek administracyjny połaczony krytym przejściem. Już wtedy obiekt był ogrzewany kaloryferami, a w celach była wentylacja.

Z początku osadzeni byli kryminaliści, a z czasem także więźniowie polityczni np. powstańcy styczniowi. Co ciekawe, w latacj 1867-77 naczelnikiem więzienia był Feliks Wojciechowski, ojciec późniejszego prezydenta RP Stanisława. Z kolei do personelu więziennego należał Walenty Stanczukowski, znany lekarz i społecznik.

Więzienie w Kaliszu po rewolucji

Po rewolucji 1905 r. do kaliskiego więzienia trafiło wielu znanych kaliszan. Siedział tu adwokat i poseł, a później rektor uniwersytetu w Wilnie Alfons Parczewski, a także jego sekretarz Józef Kwieciński i znany działacz PPS Kazimierz Lipczyński. 7 listopada 1906 r. trafił tu Wojciech Jabłkowski, który został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano na dziedzińcu więzienia.

W czasie I wojny światowej w więzieniu zaroiło się wręcz od "rosyjskich szpiegów", działaczy POW, a nawet uczestników patriotycznych manifestacji.

W wolnej Polsce

W wolnej Polsce najsłynniejszym więźniem był Józef Pachołek, zwany polskim Alem Capone. To właśnie w celi przy ul. Łódzkiej 14 czerwca 1932 r. o godz.0:54 ten gangster zawisł na stryczku.

Osobną grupę więźniów stanowili komuniści. W Kaliszu siedzieli m.in. Josek najdyk i Józef Walczak.

Po wojnie do więzinia trafiali zarówno kryminaliści, jak i więźniowie polityczni. Ci ostatni, skazani przez sąd na karę śmierci, byli zabijani na miejscu strzałem w tył głowy.

Więzienie funkcjonowało do 2015 r., ale już w 1968 r. zostało wpisane do rejestru zabytków w 1968 r.
W ostatnich latach obiekt był wykorzystywany przez filmowców. Odbyło się tu także kilka imprez fotograficznych i happeningów.. Ostatecznie w 2020 r. zostało przejęte na potrzeby Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto