Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty szycia czepców z Centrum Kultury i Sztuki [FOTO]

BH
Warsztaty szycia czepców z Centrum Kultury i Sztuki
Warsztaty szycia czepców z Centrum Kultury i Sztuki Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu
14 osób brało udział w warsztatach haftowania i układania czepców ludowych, które zorganizowało Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Warsztaty poprowadziła Stanisława Kowalska, hafciarka z Goliny. Zajęcia odbywały się w Jarocińskim Ośrodku Kultury kilka razy w miesiącu od stycznia do grudnia 2017 roku.

W zajęciach wzięło udział 14 osób, m.in. hafciarki i krawcowe, szyjące na co dzień stroje ludowe dla dzieci i dorosłych z zespołów regionalnych w Południowej Wielkopolsce. Na warsztatach dostępne były materiały i przyrządy do stworzenia tego dzieła kultury tradycyjnej, a przede wszystkim nieoceniona wiedza i doświadczenie Stanisławy Kowalskiej, która trudni się tą sztuką już ponad 40 lat. Koordynatorem była Anna Rospondek, hafciarka, animatorka kultury i członiki Kapeli z Kociny.

Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy uczyli się, czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje, jakie występowały w Południowej Wielkopolsce. Poznali nazewnictwo, materiały i narzędzia potrzebne do stworzenia czepca. Następnie uczestniczyli w etapach jego tworzenia: projektowaniu, rysowaniu, kalkowanie wzorów; wycinaniu poszczególnych elementów i haftowaniu, krochmaleniu i prasowaniu, układaniu ryszki, układaniu czepca i zszywaniu denka i band, czyli długich ozdobnych szarf. Każdy z uczestników zajęć wyhaftował dla siebie jeden czepiec.

W warsztatach wzięli udział:

- Anna Rospondek z Kociny, koordynatorka warsztatów,
- Genowefa Dopierała hafciarka z Jarocina,
- Janina Haak krawcowa z Grodziska,
- Janina Hendler hafciarka z Wilkowyi,
- Donata Kaczocha członkini zespołu „Głogowianie” z Głogowy (gm. Raszków),
- hafciarki z Goliny: Emilia Kulka, Zofia Talarowska i Danuta Wróbel, Urszula Ligenza, Dorota Sieraczek i Ewelina Śpigiel z Kociny (gm. Sośnie), Ewa Marszałek z Nowej Wsi i Jolanta Poczta z Rozdrażewa, córka i siostra znanej w regionie twórczyni kwiatów z bibuły, Haliny Wałęsy, a także Magdalena Wieczorek, dyrektor biblioteki w Kępnie, której prababcia wyszywała czepce ludowe.

Wśród uczestników znalazł swoje miejsce mężczyzna Jerzy Kraszkiewicz z Zespołu „Tursko” (gm. Gołuchów).

Te kilkanaście osób, które przez cały rok wykonały żmudną pracę, zyskały nowe umiejętności. Być może zostaną następcami Stanisławy Kowalskiej, nestorki zawodu czepkarskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto