Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Cenny starodruk trafił do zbiorów kaliskiej książnicy ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Cenny starodruk trafił do zbiorów kaliskiej książnicy ZDJĘCIA
Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Cenny starodruk trafił do zbiorów kaliskiej książnicy ZDJĘCIA MBP w Kaliszu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu wzbogaciła się o kolejny, cenny starodruk. To wydane w 1763 roku "Ćwiczenia pobożne dla przygotowania się do dobrej śmierci na każdy dzień, przez tydzień rozłożone...".

„Ćwiczenia pobożne dla przygotowania się do dobrej śmierci na każdy dzień, przez tydzień rozłożone...” to zbiór wskazówek oraz modlitw, jakimi - według autora - powinien kierować się każdy chcący właściwie przygotować się do śmierci. Udział w aukcji możliwy był dzięki finansowemu wsparciu Miasta Kalisz w ramach mecenatu nad kulturą.

Całość rozważań, jak wskazuje tytuł, została przygotowana na siedem kolejnych dni tygodnia zaczynając od niedzieli. W przedmowie mamy zawartą informację, iż podejmujący przygotowania z pomocą "Ćwiczeń..." mogli zyskać darowanie kar na mocy odpustów papieży Aleksandra VII (z 1657) oraz Benedykta XIV (z 1749 i 1753).

O autorze zbioru

Autorem tego niewielkich rozmiarów dzieła jest Jan Krasset (1618-1692), wysoko ceniony teolog, pisarz ascetyczny oraz kaznodzieja. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1638 r. Po ukończeniu studiów wykładał filozofię oraz przedmioty humanistyczne. Był także kaznodzieją w Amiens i Rouen, a od 1669 r. kierował w Paryżu religijnym stowarzyszeniem mężczyzn. Krasset wydał szereg dzieł, w których zalecał m. in. metodyczne rozmyślanie, propagował duchowość opartą na szacunku dla porządku ustalonego przez Boga oraz poddanie się Jego woli i wierne wypełnianie obowiązków.

Inne dzieła

Prace francuskiego jezuity cieszyły się sporą popularnością także w Rzeczypospolitej stąd ich liczne przekłady. W języku polskim ukazały się m. in. "Sposób nowy modlitw, albo medytacje chrześcjańskie [!] …" przetłumaczone decyzją bpa krakowskiego Andrzeja Załuskiego (Kraków 1748), "Rozmowy o Najśw. Sakramencie..." przełożone przez Aleksandrę z Załuskich Lanckorońską (Warszawa 1735), "Przygotowanie do śmierci..." przetłumaczone przez ks. Wojciecha Tylkowskiego (Warszawa 1693) oraz "Uwagi, albo rozmyślania chrześć. nad celniejszemi [!] wyrokami Ewangelji [!]..." (Przemyśl 1765).

W Kaliszu czcionkami typografii jezuickiej wydano "Nowy sposób rozmyślania" (1760), "Uwagi chrześc. na wszystkie dni całego roku..." części od 1 do 5 (1767) – wszystkie już znajdują się w zbiorach biblioteki - oraz "Ćwiczenia pobożne dla przygotowania się do dobrej śmierci na każdy dzień, przez tydzień rozłożone" (1763). W przypadku tych ostatnich nazwisko tłumacza pozostaje bliżej nieznane, wiemy tylko iż był podobnie jak autor jezuitą.

Zakupiony egzemplarz liczy 94 strony obłożone w oprawę broszurową. Na przedniej wyklejce znajduje się okrągła pieczęć klasztoru św. Andrzeja w Krakowie, do biblioteki którego wcześniej należał. Stan zachowania można określić jako bardzo dobry.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu. Cenny starodruk trafił do zbiorów kaliskiej książnicy ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto