Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska w Kaliszu świętuje 75-lecie. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Komunikacja miejska w Kaliszu świętuje 75-lecie
Komunikacja miejska w Kaliszu świętuje 75-lecie Archiwum Kaliskich Linii Autobusowych
29 maja komunikacja miejska w Kaliszu świętuje swoje 75-lecie. 29 maja 1945 roku otwarta została pierwsza linia Miejskiej Komunikacji Autobusowej. Kaliski przewoźnik dysponował wówczas dwoma autobusami poniemieckimi marki "Büssing" na gaz świetlny.

29 maja 1945 roku otwarta została pierwsza linia Miejskiej Komunikacji Autobusowej. W tym czasie przedsiębiorstwo dysponowało dwoma autobusami poniemieckimi marki "Büssing" na gaz świetlny. W pierwszym roku działalności MKA zatrudniała tylko 7 osób. Mimo tak skromnych początków z usług przedsiębiorstwa do końca 1945 roku skorzystało ponad 44,7 tys. osób.

W 1950 roku utworzono Miejski Zakład Komunikacyjny, który wszedł w skład kilkakrotnie przekształcanych przedsiębiorstw komunalnych. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych nastąpiło wyraźne polepszenie zaplecza technicznego MZK: urządzono nową zajezdnię przy ulicy Majkowskiej 28 oraz przeniesiono tu warsztaty naprawcze, na terenie zajezdni wybudowano stację benzynową. W 1959 roku uruchomiono obok trakcji autobusowej pierwsze w Kaliszu państwowe taksówki osobowe a w 1962 roku taksówki bagażowe.

Przełomowym momentem dla MZK był rok 1963, kiedy zostało samodzielnym Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym /MPK/. Nowa firma przejęła tabor i zaplecze techniczne po MZK. W tym czasie MPK posiadało 51 autobusów i obsługiwało 15 linii komunikacyjnych o łącznej długości 99,1 km oraz przewoziło ponad 12 mln pasażerów rocznie.

W 1975 powstało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej /WPKM/, w którego skład weszło istniejące MPK w Kaliszu i MPK w Ostrowie Wielkopolskim. W latach następnych utworzono oddziały WPKM w Jarocinie i Krotoszynie. W 1982 roku oddziały terenowe przejęły gminy. W Kaliszu ponownie powstało MPK.

Lata osiemdziesiąte należą do najlepszego okresu firmy. W 1983 roku oddano do użytku nowy biurowiec. Wyeksploatowany tabor zastępowano sukcesywnie nowym. Systematycznie zwiększała się liczba przewożonych pasażerów osiągając w roku 1988 ponad 49 mln osób.

W 1991 roku doszło do powołania zakładu budżetowego miasta pod nazwą Miejski Zakład Komunikacyjny /MZK/.

W 1993 roku podjęto działania, aby MZK przekształcić w przedsiębiorstwo bardziej dochodowe. 13 maja 1994 roku Zarząd Miasta Kalisza i przedstawiciele angielskiej firmy Southern Vectis podpisali umowę o utworzeniu spółki z o.o. – Kaliskie Linie Autobusowe. Powstała ona 1 czerwca 1994 roku.

10 września 2010 w Warszawie została podpisana umowa w sprawie odkupienia 18,38% udziałów od angielskiego wspólnika Miasta Kalisza w spółce Kaliskie Linie Autobusowe. Tym samym Miasto Kalisz zostało jedynym właścicielem spółki.

Warto wspomnieć, że zalążki komunikacji autobusowej w kaliskiem występują już w okresie międzywojennym. Autobusy kursowały na trasie śródmieście – dworzec kolejowy. W latach trzydziestych XX wieku Kalisz miał również stałe połączenia z sąsiednimi powiatami. Codziennie kursowało 46 autobusów, z których każdy zabierał około dwudziestu pasażerów.

W okresie okupacji niemieckiej sprowadzono dwa autobusy na gaz świetlny i jeden na olej napędowy. Obsługiwały one Kalisz i pobliskie wsie. Stacją początkową był istniejący od czasów przedwojennych dworzec autobusowy przy obecnej ulicy Parczewskiego.

Źródło informacji: Kaliskie Linie Autobusowe


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto