Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW z gminy Perzów pielęgnują lokalne tradycje. ZDJĘCIA

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Archiwa Kół Gospodyń Wiejskich
Koła Gopodyń Wiejskich w Wielkopolsce - to książka, która prezentuje KGW z naszego regionu. Znajdą się w niej między innymi członkinie Kół z terenu gminy Perzów. Poznajcie 8 prężnie działających Kół z tej gminy.

Gmina Perzów, położona jest w południowej części województwa wielkopolskiego w powiecie
kępińskim. W rozwidleniu rzek Białej i Czarnej Widawy powstały pierwsze osady na przełomie XII i XIII wieku. Kroniki biskupstwa wrocławskiego notują istnienie w tych czasach takich miejscowości jak : Turkowy, Trębaczów, Koza Wielka, Słupia p/Bralinem. Do dziś w tych miejscowościach pozostały obiekty zabytkowe, godne uwagi, głównie o charakterze sakralnym. Gmina liczy 9 wsi sołeckich i jest terenem rolniczym, mieszczą się tutaj też zakłady pracy o charakterze rzemieślniczym. Gmina Perzów ma czym się pochwalić. Perełką gminy jest m.in. budynek Gminnego Ośrodka Kultury w Perzowie z nowo wyremontowaną salą widowiskową i zapleczem. Część obiektu to sala sportowa przystosowana do organizowania zawodów sportowych. Przy obiekcie GOK- u powstał też kompleks boisk sportowych ORLIK 2012, który służy mieszkańcom gminy. W latach 2016 – 2018 wybudowano natomiast Salę gimnastyczną w Trębaczowie. Gmina dba o to, aby nie brakowało w żłobkach miejsc dla najmłodszych mieszkańców gminy. Niedawno przeprowadzono również termomodernizacja Zespołu Szkól w Perzowie. Obecnie trwa budowa przedszkola w Trębaczowie. W ramach zadania planuje się wybudować trzy oddziałowe przedszkole wyposażone w profesjonalne zaplecze kuchenne, w którym będą przygotowywane również posiłki dla uczniów Zespołu Szkół w Trębaczowie. Gmina Perzów dba również o seniorów. Udało się pozyskać środki na utworzenie Dziennego Domu Seniora, który mieści się na parterze budynku po byłej szkole podstawowej w Domasłowie. Przy Domu powstał ogród dydaktyczny, w którym posadzono zioła, drzewa, krzewy i kwiaty. W tej miejscowości w 2021 roku powstał także Klub Seniora. Gmina co roku inwestuje w zakresie budowy i remontów dróg, chodników gminnych i powiatowych oraz oświetlenia ulicznego. Modernizuje hydrofornie i ujęcia wody oraz sieć kanalizacyjną wraz z oczyszczalnią. Unowocześnia i poprawia place zabaw, boiska sportowe oraz buduje otwarte strefy aktywności dla mieszkańców w poszczególnych wsiach. Obecnie w Trębaczowie trwa budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i ciśnieniowej z przyłączami do posesji w Trębaczowie. Natomiast w Słupi pod Bralinem budowana jest kanalizacja sanitarna grawitacyjna i ciśnieniowa z przyłączami do posesji.

W gminie funkcjonuję 8 kół gospodyń. Koła uczestniczą w różnych przedsięwzięciach m.in.. w Perzowskim Festiwalu Tradycji, Festiwalu Produktu Lokalnego w Ustroniu, wieczorze świętojańskim, Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka, Matki i Ojca, czy III Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Biorą udział w wielu konkursach, prezentują swoje wypieki, potrawy, nalewki - jednym słowem smakołyki, którymi delektują się nie tylko mieszkańcy naszej gminy. Ich prace prezentowane są też podczas imprez ogólnopolskich. Koła współorganizują wiele imprez gminych, gdzie chętnie prezentują swoje umiejętności kulinarne oraz rękodzielnicze. Jako Wójt z całego serca wspieram działalność Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Perzów. Ich działanie jest niezwykle istotne dla integracji mieszkańców i przekazywania lokalnej tradycji. Każde koło jest inne, podziwiam społeczne zaangażowanie Pań i liczę że młode pokolenie również będzie chciało wspierać i uczyć się naszej pięknej historii kulinarnej i kulturalnej - mówi Danuta Froń, wójt gminy Perzów.

KGW w Trębaczowie

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Trębaczowie zaczyna się w latach 60-tych. To właśnie z tych czasów pochodzi najstarsza wzmianka o działalności Koła. Utworzenie Koła datuje się na 1967 rok. Przez 30 lat jego przewodniczącą była Genowefa Łuczak. Po uroczystym pożegnaniu przewodniczącej wybrano na jej miejsce Janinę Hodyjas. Od marca 2009 roku funkcję przewodniczącej KGW w Trębaczowie pełniła Grażyna Kruszelnicka. Po jej rezygnacji w kwietniu 2017 roku na czele Koła liczącego obecnie 38 osób stanęła Donata Klimpel. Na przestrzeni lat działalność koła wyglądała różnie. Były okresy wzmożonej działalności, ale też spokojniejsze lata. W Trębaczowie odbywały się różne kursy na przykład kurs gotowania, robótek ręcznych, kroju i szycia. Koło pomagało w rozprowadzaniu kurczaków, zapoznawało się z uprawą i zastosowaniem mało znanych warzyw, organizowano też różne imprezy, które służyły integracji wsi. Na początku lat 70. założono wypożyczalnię naczyń kuchennych na 200 osób, która prowadzona jest do dziasiaj. Członkowie Koła spotykają się na zebraniach w sali wiejskiej. Właśnie tam omawiają sprawy bieżące, wymieniają się swoimi doświadczeniami i planują pracę. KGW czynnie włącza się w prace związane z przygotowaniem Dnia Kobiet, Dnia Matki, festynów parafialnych, festynów rodzinnych, dożynek wiejskich i gminnych, malowanie pisanek dla dzieci różnymi technikami oraz wykonywanie stroików wielkanocnych, zorganizowano także festiwal lepienia pierogów. Przedstawicielki Koła brały udział w Festiwalach Produktu Lokalnego w Ustroniu, skąd przywoziły dyplomy i wyróżnienia. W planach jest rozszerzenie działalności o zajęcia z rękodzieła oraz inicjatywy skierowane do naszych najmłodszych mieszkańców Trębaczowa. W 2018 roku dokonano wpisu Koła Gospodyń Wiejskich w Trębaczowie do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

KGW w Perzowie

Powstanie Koła Gospodyń Wiejskich w Perzowie szacuje się na lata siedemdziesiąte, a dokładnie przełom 1969-1970 roku. W tym czasie rolę przewodniczącej KGW w Perzowie pełniła Kazimiera Wika. W tamtym czasie do Koła należało 30 członkiń. W 1982 roku w Perzowie został założony Gminny Ośrodek Kół i Kółek Gospodyń Wiejskich. Funkcję przewodniczącej gminnej objęła Sabina Maciej. Członkinie KGW zawsze z pełnym zaangażowaniem podejmowały się wielu inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności i promocji swojej miejscowości. Brały udział i organizowały między innymi konkursy, wystawy czy wyjazdy. Miejscem spotkań gospodyń stała się Agronomówka. Panie zajmowały się też rozprowadzaniem piskląt dla gospodyń, prowadziły kursy gotowania i pieczenia ciast, które odbywały się w piekarni u Państwa Balińskich. Prężnie działające Koło Gospodyń w Perzowie zorganizowało kupno kuchenek gazowych i butli dla gospodyń. A było to wówczas nie lada osiągnięcie. Udało się nawet załatwić kredyty w banku, aby panie domu mogły nabyć taką kuchenkę co było wtedy bardzo dużym udogodnieniem dla gospodyń, ponieważ w domach były tylko kuchnie węglowe. Obecnie przewodniczącą koła jest Longina Biały. Dzisiaj działalność Koła w Perzowie skupia się na organizowaniu imprez okolicznościowych oraz podobnych przedsięwzięć, których zadaniem jest integracja mieszkańców wsi. Gospodynie aktywnie włączają się w życie społeczności lokalnej. Podejmują również doroczne inicjatywy kulturalne, które mają na celu kultywowanie regionalnych zwyczajów i obrzędów, takie jak: dożynki gminne, „Dni Gminy Perzów”, okolicznościowe spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, festyny itp. Wówczas można skosztować pysznych dań ze sprawdzonych receptur gospodyń z Perzowa, ale też doskonale się bawić.

KGW w Domasłowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Domasłowie powstało w 1963 roku. Pierwszą przewodniczącą była Zenobia Klatka, po niej funkcję przez wiele lat pełniła Maria Szyszka, a następnie Krystyna Tęsiorowska, a po niej stery przejęła Kamila Nędza. Początkowo sprowadzano pisklęta, organizowane były kursy gotowania i pieczenia oraz wycieczki krajoznawcze, co sprawiło, że Koło zyskiwało na atrakcyjności i stawało się coraz liczniejsze. W roku 1983 liczyło ponad 70 członkiń! Od lat Koło organizuje imprezy okolicznościowe. Panie z Domasłowa zapraszały na wieczorki karnawałowe, sylwestrowe, a także cały czas współorganizuje inne imprezy wiejskie i gminne, gdzie są nieocenionym wsparciem. Do cyklicznych działań prowadzonych przez energiczne gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Domasłowie należą: dożynki wiejskie, zabawa karnawałowa dla dzieci, rajd rowerowy z okazji Dnia Dziecka, Dzień Kobiet, andrzejki. Koło bierze udział w konkursach itp. Od 2015 roku funkcję przewodniczącej objęła Alina Sobczyk. Pozyskaną dotację ze środków ministerialnych Koło przeznaczyło m.in. na wyjazd do teatru oraz zakup wyposażenia.

KGW w Kozie Wielkiej

Informacje na temat początków działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Kozie Wielkiej znane są z przekazów ustnych. Początki Koła datuje się na lata 70-te. Panie z KGW w Kozie Wielkiej starały się wspierać miejscową ludność w trudnych czasach i jednocześnie wywierały silny wpływ na rozwój polskiej wsi. W ich działalności duży nacisk kładziono na pielęgnowanie polskiej tradycji. Panie z KGW organizowały szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce.  Obecnie koło liczy 27 członków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. KGW z Kozy Wielkiej uczestniczy w uroczystościach gminnych, dożynkach, imprezach wiejskich oraz konkursach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego m.in. na stroik wielkanocny. Gospodynie nadal organizują wieczorki i potańcówki, oraz oczywiście Dzień Kobiet, a w kolejnych latach również Dzień Mężczyzny. Koło Gospodyń Wiejskich w obecnym składzie założyło kronikę swej działalności, aby pozostawić po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń. Przewodniczącą KGW w Kozie Wielkiej jest obecnie Lidia Wojtasik.

KGW w Miechowie

Koło Gospodyń w Miechowie działa od 1968 roku. W początkowym okresie zarząd tworzyły przewodnicząca Maria Dymek, wiceprzewodnicząca Teresa Dymek oraz sekretarz Leokadia Domagała. Do Koła należało wówczas 55 członkiń. Początkowo Koło Gospodyń Wiejskich zajmowało się rozprowadzaniem piskląt. Organizowano również wycieczki na Polagrę, do Częstochowy i Lichenia. Koło Gospodyń Wiejskich w Miechowie prowadzi wypożyczalnię naczyń. Gospodynie chętnie współpracują również przy organizacji różnych imprez i uroczystości na terenie swojej miejscowości. Gospodynie ochoczo przystępują do zorganizowanych konkursów. Obecnie KGW Miechów liczy około 20 członkiń, którym bliskie jest kultywowanie tradycji i integracja społeczna. Na czele KGW w Miechowie stoi przewodnicząca Barbara Panek.

KGW w Słupi pod Bralinem

Koło Gospodyń Wiejskich w Słupi pod Bralinem powstało dawno temu, bo w drugiej połowie lat 50-tych. Po przerwie w działalności zostało reaktywowane w marcu 2010 roku. Jego przewodniczącą została Danuta Froń. Koło Gospodyń Wiejskich może pochwalić się organizacją udanych imprez. Koło zaprosiło już na kilka edycji imprez pod nazwą „Dzień Dziecka dla każdego”. Koło brało również udział w edycjach Festiwalu Produktu Lokalnego oraz Perzowskiego Festiwalu Tradycji, zdobywając certyfikaty i wyróżnienia. KGW w Słupi pod Bralinem prowadziło również warsztaty plastyczne oraz działania w zakresie profilaktyki. Gospodynie odpowiadały również za organizację Dnia Kobiet. Koło Gospodyń Wiejskich współpracuje z Ochotniczą Strażą Pożarną i Radą Sołecką. Kołem obecnie zarządza Barbara Potyrała.

KGW w Turkowach

Koło Gospodyń Wiejskich w Turkowach powstało w latach osiemdziesiątych z inicjatywy Krystyny Rykowskiej. Razem z nią prężnie działały również Zenona Kubica, Anna Świątek i Leokadia Owoc. Po reaktywacji, trud założycielek kontynuują Maria Adamska, Maria Kurczbuch i Krystyna Ostrowska razem z mieszkankami wsi Turkowy. Koło Gospodyń Wiejskich obecnie działa bardzo prężnie i z wielkim zaangażowaniem członkiń. Szefową Koła jest Maria Adamską, a jego działalność ma głównie profil kulinarny. KGW w Turkowach cieszy się dobrą współpracą z Urzędem Gminy w Perzowie i miejscową Ochotniczą Strażą Pożarną. Mimo, iż wiele z pań ma niewiele czasu wolnego, ponieważ zajmuje się opieką nad dziećmi lub wnukami, niektóre pracują również zawodowo to wciąż starają się poświęcać wiele czasu działalności w Kole. Gotowanie jest ich ogromną pasją, a odtwarzanie i udoskonalanie przepisów  mam i babć, jest dla nich wielkim wyzwaniem i dużą przyjemnością.

KGW w Zbyczynie

Koło Gospodyń Wiejskich w Zbyczynie powstało w 1962 roku. W szeregi Koła wstąpiło wówczas 25 członkiń. Panie z KGW brały udział w licznych konkursach, kursach, pokazach, spotkaniach, organizowały wieczorki, zabawy i spotkania mieszkańców wsi Zbyczyna. W 2015 roku po oddaniu do użytku świetlicy wiejskiej w Zbyczynie nastąpiła reaktywacja Koła. Obecnie liczy ono 14 członków, którym przewodniczy Jadwiga Kościańska. Na rzecz społeczności lokalnej, w Kole chętnie udzielają się nie tylko panie, ale również panowie. KGW w Zbyczynie organizuje cykliczne imprezy wiejskie takie jak: Dzień Dziecka, dożynki wiejskie, Sylwestra, pokazy kulinarne czy Dzień Pieczonego Ziemniaka na zakończenie lata. Uczestniczy w konkursach i zdobywa nagrody oraz wyróżnienia. Koło wpisało się do rejestru prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i pozyskało dostępne fundusze, które zdecydowało się przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu sportowego na użytek członków oraz mieszkańców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto