Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Izba Tradycji i GRH 25. Dywizji Piechoty w Cekowie-Kolonii została oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
W Cekowie-Kolonii została oficjalnie otwarta Izba Tradycji i Grupy Rekonstrukcji Historycznej 25. Dywizji Piechoty. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest udziałowi mieszkańców gminy Ceków-Kolonia w walkach o niepodległość od potopu szwedzkiego po czasy najnowsze. Nie brakuje oryginalnych pamiątek, artefaktów z odległej przeszłości, a także oryginałów i replik mundurów wojskowych z różnych frontów II wojny światowej oraz broni.

Izba Tradycji i GRH 25. Dywizji Piechoty w Cekowie-Kolonii została oficjalnie otwarta

Izba Tradycji i Grupy Rekonstrukcji 25. Dywizji Piechoty powstała z powodu... pandemii. W ubiegłym roku z powodu obostrzeń sanitarnych nie odbyło się kilka imprez, które Rada Gminy Ceków-Kolonia zaplanowała w budżecie. Dzięki temu udało się zrealizować marzenie wójta i pasjonata historii.

- Wcześniej tu było poddasze, na które trafiały niepotrzebne biurka, szafki, urny wyborcze. Zapadła decyzja, że pomieszczenie wyremontujemy i zrobimy izbę tradycji, która w Cekowie ma długa tradycję. Pierwszą w innym miejscu zakładał śp. Jan Orczykowski. Chodzi o budowanie przestrzeni budującej tożsamość lokalna i patriotyzm, którego w naszej gminie nie brakuje. W naszych badaniach historycznych doszliśmy do potopu szwedzkiego - wyjaśnia wójt Mariusz Chojnacki.

Nic więc dziwnego, że ważnym elementem izby są portrety zasłużonych dla Polski osób związanych z terenem obecnej gminy Ceków-Kolonia. Jest Jan Nepomucen Umiński, który miał żonę z Kamienia, a ślub brali w parafii Dębe. Był m.in. adiutantem gen. Madalińskiego, uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej, generałem brygady Armii Księstwa Warszawskiego, uczestnik i przez jeden dzień wodzem naczelnym powstania listopadowego.

Kolejną ważną nie tylko dla regionu postacią jest Mieczysław Jałowiecki, polski ziemianin, agronom, dyplomata, delegat Rządu Polskiego w Gdańsku w pierwszych latach odzyskania niepodległości, a potem właściciel Kamienia. Jego żona była prawnuczką... Umińskiego.

Ważnych dla okolicy i Polski postaci jest zresztą znacznie więcej. Kto to jest - warto osobiście się przekonać zwiedzając izbę.

Udział mieszkańców w walkach o niepodległość

Zebrane tu przedmioty niewątpliwe zaciekawią przede wszystkim osoby interesujące się historią wojen i wojskowości. Z wojny polsko-bolszewickiej są min. mundury ułana 203. pułku kaliskiego oraz żołnierza bolszewickiego. Udało się również zrekonstruować wóz taborowy z oryginalną, działającą radiostacją polową Armii czerwonej, którą kaliscy łani zdobyli w Ciechanowie.

Jest sporo pamiątek z czasów II wojny światowej. Mieszkańcy gminy Ceków-Kolonia walczyli na wszystkich frontach, poczynając od wojny obronnej 1939 roku po bitwę pod Monte Cassino.

Zobacz także:

Wystawa jest tak obszerna, że trudno wymienić wszystkie znajdujące się na niej przedmioty, a Janusz Nowak, główny koordynator projektu zapowiada, że to nie koniec. Dodajmy, że poza nim grupę inicjatywną izby tworzą: wójt Mariusz Chojnacki, Agnieszka Karpisiewicz (koordynator rekonstrukcji ludności cywilnej), Remigiusz Marczyński (znawca tradycji historycznych, wykonawca replik), Karol Matczak (regionalista, ekspert rekonstrukcji historycznych) i Sławomir Chojnacki (kolekcjoner, znawca tradycji historycznych).

Warto dodać, że wspinając się na ostatnie piętro Urzędu Gminy, gdzie znajduje się izba, można zapoznać się z miniwystawami poświęconymi ważnym dla gminy Ceków-Kolonia postaciami i wydarzeniami. Jest opis działalności wspomnianego wcześniej Jana Orczykowskiego, grafiki znanego architekta Zenona Prętczyńskiego, zdjęcia mieszkającego tu papieskiego fotografa Grzegorza Gałązki, fotografie z biegów Wiosna Cekowska, a także wiele innych dokumentów, starych map i innych eksponatów.

Izba tradycji to dopiero początek

Dodajmy, że na uzupełnianiu zbiorów izby tradycji plany wielbicieli historii z Cekowa-Kolonii się nie kończą. W kolejnych latach ma powstać pod urzędem park miniatur lokalnych zabytków. A ciekawych obiektów w okolicy nie brakuje.


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Izba Tradycji i GRH 25. Dywizji Piechoty w Cekowie-Kolonii została oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto