Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy gminom udało się sprzedać rządowy węgiel? Jak sytuacja wygląda w Kaliszu?

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Pixabay
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski apeluje o zmiany przepisów dotyczących preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy. Nie wszystkie gminy sprzedały zamówione paliwo i mają teraz problem. Sprawdziliśmy, jak ta sytuacja wygląda w Kaliszu.

Jesienią 2022 roku została przyjęta Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych zapewniła rozwiązania pozwalające na zakup i dystrybucję węgla przez samorządy lokalne, lub inne podmioty gwarantujące preferencyjną dystrybucję surowca. Dostarczycielami paliwa były określone odpowiednim rozporządzeniem spółki państwowe, których obowiązkiem była sprzedaż surowców na podstawie zamówienia wynikającego z lokalnych potrzeb. Jak się okazuje, część samorządów dotychczas nie sprzedała całego zamówionego węgla i ma problem.

- Już pod koniec 2022 roku strona samorządowa sygnalizowała potrzebę przyjęcia odpowiednich rozwiązań, które pozwoliłyby zagospodarować węgiel, który pozostałby w samorządowych zasobach po ustawowym okresie jego preferencyjnego dystrybuowania. Ministerstwo Aktywów Państwowych już wówczas stwierdzało jednoznacznie, że do rozwiązania tego problemu, niezbędna będzie nowelizacja Ustawy – podkreśla Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

CZYTAJ TAKŻE:

Samorządy apelują więc, aby mogły sprzedać nadwyżkę węgla i w ten sposób uniknęłyby kosztów jego składowania, dozoru i ubezpieczenia w okresie do rozpoczęcia kolejnego sezony grzewczego. Pojawiają się też pomysły na konkretne zagospodarowanie niezakupionego przez mieszkańców węgla.

- Ważne byłoby umożliwienie sprzedania surowca składowi węgla, z którym jest podpisana umowa na wydawanie go mieszkańcom. To szybkie i proste rozwiązanie problem u z nadwyżką, gdyż węgiel jest już na tym składzie i unika się dodatkowych kosztów na jego załadunek i przewiezienie do ostatecznego kupca. Oczekiwana byłaby możliwość uzyskania na własność przez samorządy niesprzedanego węgla z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb Komunalnych np. na ogrzewanie świetlic wiejskich i jednostek podległych, np. szkół. Samorządy lokalne chciałyby również mieć możliwość przekazywania tego surowca jako pomoc w naturze przyznawaną przez Ośrodki Pomocy Społecznej – dodaje Jacek Gursz.

Jak poinformował nas Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Kalisza, samorząd w ramach preferencyjnego zakupu, nabył od Węglokoks S.A. 2895 tony węgla kamiennego.

- W składach znajduje się ok. 300 ton węgla. Sprzedaż trwa, dlatego dane dotyczące stanu węgla w składach dynamicznie się zmieniają. Do rozpatrzenia jest około 700 wniosków o zakup preferencyjny węgla. Miasto Kalisz nie przewiduje pozostawienia nadwyżki węgla. Propozycje Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówią o sprzedaży nadwyżek węgla jednostkom własnym – informuje kaliski ratusz.

ZOBACZ TAKŻE:

Sztuka Łączy w Kaliszu. Niecodzienny projekt uczniów kaliskiego Kopernika

Sztuka Łączy w Kaliszu. Niecodzienny projekt uczniów kaliski...

Dzień Patrona w kaliskim „Koperniku”. Był koncert na WPiA, k...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy gminom udało się sprzedać rządowy węgiel? Jak sytuacja wygląda w Kaliszu? - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto