Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bralin. LKS Sokół Bralin to klub wpisany w życie gminy

Ewelina Andrzejczak
Ludowy Klub Sportowy Sokół Bralin może poszczycić się stuletnią historią! Sekcja piłkarska to żywa historia gminy Bralin. Sukcesy sportowe to zasługa utalentowanych piłkarzy, pełnych pasji trenerów i zaangażowanych działaczy.

Stadion nakładem środków z budżetu gminy i pracy działaczy jest w stałej modernizacji. Wyróżnia się stanem płyty, zagospodarowaniem i porządkiem. Co więcej, jako obiekt otwarty służy wszystkim mieszkańcom.

- Mam wielką przyjemność i zaszczyt należeć do licznego grona kibiców, sympatyków Ludowego Klubu Sportowego Sokół Bralin. Na długoletnie funkcjonowanie tego klubu złożyła się praca ogromnej rzeszy działaczy. Poświęcali oni swój czas, angażowali własne pieniądze i z taką samą troską dbali o warunki stwarzane sportowcom, co powierzony ich opiece majątek. Budowali wizerunek klubu, pielęgnowali tradycje, zapisując kolejne karty historii. Przez lata w strojach LKS-u grało wielu uznanych zawodników, a z ławki trenerskiej wychowanków dopingowali trenerzy. Klub był i jest tak wpisany w życie gminy, że trudno sobie wyobrazić tydzień bez emocji sportowych. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo wspierają dopingiem najmłodszych adeptów szkolenia piłkarskiego, również w meczach wyjazdowych – zdradza Piotr Hołoś, wójt gminy Bralin.

Historia pisana od 1919

KS Sokół Bralin powstał w 1919 roku jako klub sportowy, zrzeszony w słynnych w tym czasie towarzystwach gimnastycznych. TG Sokół w Bralinie prowadziło sekcję piłki nożnej, kolarstwa oraz gimnastyki. Najważniejszą postacią tamtego okresu był Feliks Grossek. Datą, którą przyjmuje się za początek działalności Sokoła jest 21 września 1919 roku, kiedy to odbył się pamiętny mecz pomiędzy dwoma krajami i dwoma miejscowościami – pojedynek drużyn z Bralina i Sycowa.

Sekcja piłkarska od tamtego czasu, aż do wybuchu II wojny światowej nazywała się KS Bralinianka. W dwudziestoleciu międzywojennym i zaraz po wojnie drużyna grała na boisku przy dzisiejszej ulicy Leśnej w Bralinie. Po wojnie miejscowi aktywiści bardzo szybko przywrócili do życia Sokoła.

Ludowy, Gminny Ludowy, Ludowy Klub Sportowy

Od 1947 roku występujący pod nową nazwą i zrzeszony w Ludowych Zespołach Sportowych LZS Bralin brał udział w różnego rodzaju rozgrywkach na szczeblu regionalnym. W tamtym czasie prezesem klubu był zasłużony dla całego bralińskiego sportu nauczyciel ze szkoły podstawowej Władysław Muzika.

W połowie lat 50. klub przeniósł się z ul. Leśnej na Namysłowską na nowy, większy stadion, który jest siedzibą klubu do dziś. W połowie lat 70. klub zmienił nazwę na Gminny Ludowy Zespół Sportowy Bralin. Na początku lat 80. ubiegłego stulecia Sokoła przejął tandem Janusz Schudy - Aleksander Jarczak, rządzili oni klubem przez 18 lat. To oni, razem z miejscową społecznością, wybudowali budynek klubu na stadionie z łazienkami i prysznicami. Budynek jest po kilku remontach i służy do dziś. W 1990 roku klub po raz ostatni zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Sokół Bralin. Stworzone warunki pozwoliły kolejnym prezesom rozwijać Sokoła w kierunku profesjonalizacji sportowej klubu. Zaczęto m.in. prowadzić szkolenie młodzieży na szeroką skalę.

Wygrali z "Kolejorzem"

Dzięki zaangażowaniu świetnych trenerów, drużyna juniora młodszego Sokoła Bralin w sezonie 2001/2002 grała w Wielkopolskiej Lidze Juniora Młodszego. Do Bralina przyjechały wtedy takie kluby jak Amica Wronki czy Lech Poznań, który na stadionie w Bralinie przegrał 1:3 z Sokołem.

W 2002 roku prezesem został Artur Rozdolski. W trakcie jego dwóch kadencji Sokół osiągał największe sukcesy. W sezonie 2004/2005 drużyna nie przegrała w kaliskiej klasie A żadnego spotkania, a w 26 rozegranych potyczkach zdobyła ponad 100 goli. W kilku sezonach drużyna reprezentowała Bralin w lidze okręgowej, plasując się w środku tabeli. Po sezonie 2006/2007 drużyna seniorów rozpadła się, jednak pozostały zespoły młodzieżowe. Od sezonu 2008/2009 seniorzy wrócili do rozgrywek i już po pierwszym sezonie w klasie B, awansowali do klasy A. Seniorzy Sokoła Bralin od sezonu 2009/2010 grają w klasie A do dziś.

Bazują na wychowankach

Od rozpadu w 2007 roku w każdym kolejnym sezonie Sokół budowany jest w oparciu o wychowanków. W 2015 r. w klubie nastąpił kryzys, który udało się zażegnać za sprawą pełnego pasji, nowego i najmłodszego w historii prezesa.

– Dziś klub oparty jest na kilku równoważnych filarach. Po pierwsze – powrót do tradycji, rozumianej jako dbałość o pamięć o zasłużonych osobach dla tego klubu. To także nauka o wartościach tutaj panujących wśród młodzieży trenującej w drużynach młodzieżowych Sokoła Bralin. Po drugie – stawiamy na swoich. Ta zasada ma zastosowanie w codzienności. Drużyna seniorów składa się z zawodników, którzy mieszkają na terenie gminy Bralin i są wychowankami klubu. Takie budowanie drużyny zapewnia trwałość jej istnienia oraz spokój jej funkcjonowania. Po trzecie – szkolenie młodzieży. Po czwarte – chcemy być blisko z ludźmi. Klub otwarty jest dla każdego – mówi Karol Wanzek, prezes LKS Sokół Bralin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto