Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 listopada - Dzień Dawcy Szpiku

lmr
Na 15 listopada zaplanowano w Ostrzeszowie Dzień Dawcy Szpiku. W miejscowym Zespole Szkół nr 2 każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat będzie mogła bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Honorowym patronatem akcję objął Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki.

Akcję organizuje Fundacja Dawców Komórek Macierzystych Polska z inicjatywy Państwa Olkiewiczów, którzy chcą pomóc choremu na białaczkę emerytowanemu funkcjonariuszowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie Romanowi Rozworze.

Rejestracja polega na wypełnieniu formularza i oddaniu zaledwie 4 mililitrów krwi potrzebnej do przeprowadzenia badania genetycznego.

- Objęcie tej akcji patronatem honorowym jest dla mnie wyróżnieniem, które przyjąłem z niekłamaną przyjemnością. Jestem głęboko przekonany, że dzięki zaangażowaniu inicjatorów przedsięwzięcia - Państwa Olkiewiczów - oraz wielkiemu sercu mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego uda się rozszerzyć bazę potencjalnych dawców komórek macierzystych, co pozwoli zwiększyć szansę na wyleczenie osób zmagających się z nowotworem krwi – podkreśla Starosta Ostrzeszowski.

Fundacja DKMS Polska jest niezależną organizacją non profit; rozpoczęła swoją działalność w lutym 2009 roku. Do dzisiaj udało nam się zarejestrować ponad 156 tysięcy potencjalnych dawców. 84 z nich oddało swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebowali tego najbardziej - wyjaśnia Dyrektor Fundacji DKMS Polska Kinga Dubicka.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą uratowania życia jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Istnieją dwa sposoby przeszczepiania komórek macierzystych, które są uzależnione od źródła ich pobrania. Ale żeby doszło do przeszczepu odpowiedniego, to znaczy zgodnego genetycznie z biorcą dawcy, należy takiego znaleźć. A prawdopodobieństwo wynosi od 1:20000 aż do 1:kilku milionów. Dlatego znalezienie odpowiedniego dawcy jest bardzo trudne i często jest to wyścig z czasem, który musimy wygrać. Będzie to tym bardziej możliwe, im więcej potencjalnych dawców będzie zarejestrowanych w Fundacji DKMS Polska. Dlatego liczy się naprawdę każdy, liczy się pomoc i wsparcie każdej jednostki oraz instytucji – podkreśla Kinga Dubicka.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto