Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 maja w Kaliszu. Święto Pracy, czyli pochody i pierwszomajowe czyny! ZDJĘCIA

Mariusz Kurzajczyk
Mariusz Kurzajczyk
Pochód 1-majowy w Kaliszu
Pochód 1-majowy w Kaliszu Archiwum Ziemi Kaliskiej ©
W latach 40. i 50. XX wieku w PRL świętowano 1 maja głównie pod kątem walki z imperializmem. Z czasem hasła się zmieniły i manifestanci deklarowali... czyny produkcyjne, by na koniec domagać się "pracy i chleba". Pamiętacie słynne pochody 1-majowe? Oto fotograficzne wspomnienia, głownie z Kalisza, ale też Ostrowa Wielkopolskiego z archiwum "Ziemi Kaliskiej".

1 maja w Kaliszu. Święto Pracy, czyli pochody i pierwszomajowe czyny!

W Kaliszu w 1962 roku Święto Pracy było okazją do podsumowania minionych miesięcy i nakreślenia planów na następne. W "Ziemi Kaliskiej" I sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR Krzysztof Jeżyk z zadowoleniem opowiadał o przekroczonych w pierwszym kwartale planach produkcyjnych w Kaliskiej Fabryce Pluszu i Aksamitu oraz w Zakładach Mięsnych. Te statystyki miały dowodzić, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, kiedy to planów nie udało się zrealizować.

1 maja w Kaliszu przed 60 laty

1 maja w Kaliszu upłynął pod znakiem pierwszomajowych czynów. Na przykład załoga oddziału A Kaliskich Zakładów Przemysłu Odzieżowego zobowiązała się zaoszczędzić nici i taśmy krawieckiej na kwotę 11.842 złote. Na tę deklarację oddział B zadeklarował, że oszczędzi 700 kg waty krawieckiej i 810 tys. m nici za 19232 zł!

Poza tym pracownicy KZPO w ramach tychże czynów pomalowali siatkę ogrodzeniową, uporządkowali kwietniki, zainstalowali 42 głośniki w halach i biurach, a zakładowa organizacji ZMS przygotowała tysiąc kokardek dla załogi biorącej udział w pochodzie.

Oszczędności też zapowiadali pracownicy Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego. Chodzi aż o 3 tony tektury i 50 kg płótna ściernego. Dodatkowo zobowiązano się do zwiększenia produkcji za ponad 150 tys. zł, ale bez podnoszenia płac.

Dwa dni przed 1 maja świętowała Szkoła Podstawowa nr 6, której nadano imię Marcelego Nowotki. Przy tej okazji uczniowie zebrali kolorowy złom, z którego mają zostać odlane litery tablicy z imieniem patrona. Obecnie patronem szkoły jest Henryk Sienkiewicz.

Pozostając przy szkołach. Harcerki z III LO (nadal nazywanego w prasie Liceum im. Anny Jagiellonki!) zasiały trawę i posadziły kwiaty. Z kolei harcerze z drużyn 4 i 12 uporządkowali groby żołnierzy radzieckich na cmentarzu w parku.

1 maja w Kaliszu pół wieku temu

10 lat później więcej było świętowania niż pracy. W niedzielę, 30 kwietnia 1972 roku w teatrze odbyła się pierwszomajowa akademia, podczas której I sekretarz KM PZPR Zbigniew Chodyła przypominał tradycje robotnicze "czerwonego Kalisza".

1 maja ze Złotego Rogu ruszył pochód pierwszomajowy. Na czele szła załoga WSK, która chwalona była za znakomite wyniki. Chwalono przede wszystkim zakładową organizację ZMS, która zaprezentowała się okazale. W relacji prasowej wymienione także załogi "Wistilu" i "Winiar". W trwającym 2 godziny pochodzie miało maszerować 12 tysięcy kaliszan, którym przyglądało się 25 tysięcy osób!

Potem były koncerty, pokazy, konkursy, rozgrywki sportowe i, na zakończenie 1 maja w Kaliszu, dyskoteka przy Kaliskim Domu Kultury.

1 maja w Kaliszu przed 40 laty

W poprzednich dziesięcioleciach udział w pochodzie był czymś oczywistym. W stanie wojennym najważniejsza była deklaracja: Ja idę! Gazety nazwały pierwszomajową manifestację "marszem ku zgodzie".

Tradycyjnie świętowanie rozpoczęto dzień wcześniej, tym razem w auli WSK. Dla zebranych zagrała Kaliska Orkiestra Symfoniczna, wystąpili aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego i ostrowski chór "Echo".

1 maja pochód wyruszył z placu nomen omen 1 maja i dalej szedł Kanonicką, pl. Bohaterów Stalingradu, Śródmiejską i al. Wolności. Dodajmy, że godzinę wcześniej na dzisiejszym Nowym Rynku rozpoczął się koncert muzyki i poezji z udziałem orkiestr dętych "Runoteksu" i "Wistilu", Młodzieżowej Estrady Poetyckiej przy WDK.

Potem na osiedlach odbywały się festyny, zorganizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe, a po południu na tarasie Wojewódzkiego Domu Kultury odbył się koncert, podczas którego zaprezentowały się kaliskie zespoły rockowe.

1 maja zaczął się w Chicago

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W czasach PRL organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego.

W Kościele katolickim 1 maja obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy. Z tej okazji w Kaliszu odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy organizowana przez kaliską "Solidarność".

ZOBACZ TAKŻE:

Wyjątkowe zdjęcia Kalisza. Tak wyglądał przed 50, a nawet sp...

Tak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat

Zobacz jak zmieniał się Kalisz na przestrzeni lat. Timelapse...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1 maja w Kaliszu. Święto Pracy, czyli pochody i pierwszomajowe czyny! ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na kepno.naszemiasto.pl Nasze Miasto