SEC 2015: Pedersen najlepszy w Ostrowie. Sajfutdinow mistrzem Europy! [ZDJĘCIA]

red
Ostatnią, czwartą rundę, cyklu Speedway European Championships wygrał Nicki Pedersen. Duńczyk triumfował na torze w Ostrowie Wielkopolskim przed Januszem Kołodziejem i Antonio Lindbaeckiem, nie zdołał jednak wyprzedzić w klasyfikacji generalnej Emila Sajfutdinowa i to Rosjanin został mistrzem Europy na żużlu w sezonie 2015!

Imprezę na Stadionie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim oglądało około 12 tysięcy kibiców speedwaya i większość z nich była zachwycona zakończeniem cyklu SEC 2015 właśnie w tym mieście. Fani głośno dopingowali swoich faworytów, a niemal każdy z biegów dostarczał wielkich emocji.

Miejscowi kibice mieli powody do zadowolenia już po pierwszym wyścigu, gdy startujący z dziką kartą Mateusz Szczepaniak wyprzedził największego faworyta turnieju i całego cyklu Emila Sajfutdinowa, a także Przemysława Pawlickiego i Grigorija Łagutę. Później jeździec Ostrovii raz jeszcze wywołał ogromny aplauz publiczności gdy przyjechał na czele stawki przed Peterem Kildemandem, Januszem Kołodziejem i Tomaszem Jędrzejakiem, który w sobotę nie miał dobrego dnia i na torze, na którym uczył się żużlowego rzemiosła wywalczył jedynie 2 punkty.

Szczepaniak niesiony brawami i okrzykami ostrowskich fanów wywalczył w sumie 9 "oczek" i omal nie znalazł się w wielkim finale, w biegu ostatniej szansy przyjechał jednak za plecami starszego z braci Pawlickich i Kołodzieja. Ten ostatni był w Ostrowie najlepszym z Polaków. W wyścigu finałowym zajął drugie miejsce. "Koldi" swoją dobrą postawą zapewnił sobie uczestnictwo w przyszłorocznym cyklu wyłaniającym Indywidualnego Mistrza Europy.

Od początku zawodów wiadomo było, że największą walkę w Ostrowie stoczą Sajfutdinow i Pedersen. Po trzech turniejach Rosjanin miał sporą przewagę nad Duńczykiem, ten jednak w ostatniej rundzie ostro wziął się za odrabianie strat. Wygrał dwa z pięciu biegów, a w trzech kolejnych był drugi, później bez problemów triumfował w finale. Wtedy wiadomo już jednak było, że tytuł obroni 26-latek z Rosji. Ten nie brał udziału w decydujących startach, bo... był w szpitalu.

Po 14. biegu, podczas którego zagwarantował sobie złoty medal, celebrujący z nim ten sukces jego koledzy podrzucali Sajfutdinowa przy parku maszyn i doprowadzili do urazu barku zawodnika. Mistrza trzeba było szybko "poskładać" by zdążył na ceremonię wręczenia medali i pucharów. Na szczęście Emil zjawił się na murawie ostrowskiego stadionu na czas i z medalem w zębach, a później z uśmiechem na twarzy pozował fotoreporterom.

Po fazie zasadniczej turnieju komplet punktów na swoim koncie miał rewelacyjnie jeżdżący w Ostrowie Antonio Lindbaeck, bardzo chciał dogonić w "generalce" Pedersena i wywalczyć srebro SEC 2015, jednak w finale Duńczyk pokazał Szwedowi miejsce w szeregu. Świetna forma Lindbaecka martwiła wielu fanów Ostrovii, którzy oglądali poczynania żużlowców. Szwed bowiem dziś będzie się ścigał przeciwko biało-czerwonym w pierwszym meczu finałowym play-off Nice Polskiej Ligi Żużlowej w Daugavpils. Później natomiast zjawi się na torze w Ostrowie by pomóc Lokomotivowi awansować do Ekstraligi kosztem Ostrovii.