Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie Zenona Mikołajczyka, wieloletniego wójta gminy Lisków ZDJĘCIA

RED
Pożegnanie Zenona Mikołajczyka, wieloletniego wójta gminy Lisków
Pożegnanie Zenona Mikołajczyka, wieloletniego wójta gminy Lisków UG Lisków
Na cmentarzu w Liskowie odbył się pogrzeb Zenona Mikołajczyka, wieloletniego naczelnika oraz wójta gminy Lisków. - Mieszkańcy naszej gminy będą kojarzyć go jako człowieka wielkiej aktywności - powiedziała obecna włodarz Maria Krawiec.

W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 16 stycznia, wzięli udział wicemarszałek Krzysztof Grabowski, starosta kaliski Krzysztof Nosal, wójt gminy Lisków Maria Krawiec, byli posłowie na Sejm RP Leszek Aleksandrzak, Józef Racki, a także samorządowcy, radni, sołtysi, pracownicy Urzędu Gminy w Liskowie, dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele wszystkich jednostek organizacyjnych z terenu gminy oraz przedstawiciele różnych organizacji. W ostatniej drodze ś. p. Zenonowi Mikołajczykowi towarzyszyli druhowie z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy oraz z OSP Dębsko, OSP Koźminek, przedstawiciele Zarządu Powiatowego ZOSP RP wraz z pocztami sztandarowymi oraz delegacje ze szkół ze swoimi sztandarami. Łącznie w pogrzebie uczestniczyło 12 pocztów sztandarowych.
- Zenon Mikołajczyk był człowiekiem, który z godnością, szacunkiem i miłością budował naszą gminę współtworząc jej historię - powiedziała wójt Maria Krawiec. - Mieszkańcy naszej gminy będą kojarzyć go jako człowieka wielkiej aktywności, czego dowodami są drogi, wodociągi, oczyszczalnia ścieków, kanalizacja, szeroka telefonizacja i gazyfikacja gminy oraz wiele budynków użyteczności publicznej jak: między innymi: budynki instytucji kultury, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zakład Aktywności Zawodowej „Swoboda”, hala widowiskowo – sportowa w Liskowie czy Gimnazjum.

Zaznaczyła, że te przedsięwzięcia nadal służą ludziom i wyróżniają gminę Lisków. I dodaje, że mimo szerokiego zakresu swojej pracy i działalności miał on zawsze czas dla drugiego człowieka.

- Chętnie rozmawiał z rolnikiem, przedsiębiorcą, strażakiem, sportowcem, nauczycielem. Czynił to z ciekawości drugiego człowieka, ze swej ludzkiej życzliwości. A ludzie za taką właśnie postawę cenili go i szanowali - powiedziała Maria Krawiec. - I ten właśnie szacunek przywiódł nas dziś tutaj, by pożegnać Zenona Mikołajczyka, wieloletniego gospodarza tej gminy, prawego i uczciwego człowieka, pełnego aktywności działacza społecznego, ale i zwykłego sąsiada.

Podkreśliła, że wszystkim będzie brakowało jego osoby przemierzającej ulice Liskowa i tworzącej przez wiele lat klimat społecznej aktywności wśród zwykłych mieszkańców.

- Myślę jednak, że nasza pamięć i miejsce w ludzkich sercach będzie najlepszą nagrodą za jego godne życie - zauważyła wójt. - Mogę też dodać, że wielu z nas, samorządowców, radnych, pracowników urzędu i jednostek życia publicznego brało przykład z postawy pana Zenona. Były to bowiem postawy ze wszech miar pozytywne, nacechowane aktywnością, otwartością i życzliwością.

Podkreśliła, że pozostanie po Zenonie Mikołajczyku wielka pustka.


Zenon Mikołajczyk, syn Stanisława i Józefy, urodził się 1 listopada 1941 roku w Imiełkowie (powiat turecki, gmina Tuliszków). Ukończył Szkołę Rolniczą w Bojanowie, a następnie roku Akademię Rolniczą w Poznaniu i Wrocławiu, uzyskując tytuł doktora inżyniera nauk rolniczych. Pierwszą jego pracą było Państwowe Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Bojanowie gdzie od 1 sierpnia 1964 roku do 31 stycznia 1968 roku pełnił funkcję zootechnika. Od 1 lutego 1968 roku objął stanowisko agronoma w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Stare Bojanowo, gdzie pracował do 31 sierpnia 1971 roku.

1 września 1971 roku rozpoczął pracę na stanowisku agronoma w Urzędzie gminy w Liskowie i zamieszkał na stałe w Liskowie. 20 lipca 1974 roku poślubił Jadwigę, z domu Kabaczko, mieszkankę Liskowa. W latach 1971 - 1974 oraz 1981-1982 był kierownikiem Gminnej Służby Rolnej.

W latach 1982-1990 zajmował stanowisko naczelnika gminy Lisków. W pierwszych demokratycznych wyborach został wybrany wójtem, pełniąc tę funkcję przez trzy kadencje: 1990-1994, 1998-2002 i 2002-2006. W latach 1994-1998 zajmował stanowisko inspektora w Urzędzie Wojewódzkim w Kaliszu. W 2006 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale nadal pozostał aktywnym działaczem społecznym.

Przez lata był szefem gminnych struktur OSP. Za ofiarność i wkład w ochronę przeciwpożarową oraz działalność społeczną na rzecz mieszkańców Wielkopolski otrzymał Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Był długoletnim prezesem Towarzystwa Inicjatyw Wiejskich imienia księdza Wacława Blizińskiego. Zenon Mikołajczyk był autorem wielu publikacji naukowych o zasięgu ogólnokrajowym, dotyczących nie tylko historii Liskowa, ale również dotyczących spółdzielczości wiejskiej, rozwoju samorządności, kultywowaniu i zachowaniu tradycji lokalnej. Był inicjatorem i współorganizatorem wielu sesji naukowych, które odbywały się również w Liskowie. Był aktywnym działaczem lewicowym.

Najlepszym podsumowaniem kariery zawodowej oraz działalności społecznej Zenona Mikołajczyka było otrzymanie wielu wyróżnień, nagród i odznaczeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto