Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Dotacje z UE pomogą zacząć działalność gospodarczą

Monika Kaczyńska
Z dotacji na założenie firmy będzie można sfinansować zakup potrzebnego sprzętu i narzędzi - choćby do warsztatu szewskiego
Z dotacji na założenie firmy będzie można sfinansować zakup potrzebnego sprzętu i narzędzi - choćby do warsztatu szewskiego ŁUKASZ KASPRZAK
Fundusze Europejskie. Unijne wsparcie pozwoli bezrobotnym z Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej założyć firmę i pomóc w prowadzeniu tej firmy przez pierwszy okres jej funkcjonowania

Fundusze Europejskie
Podobnie jak w całej Wielkopolsce, także w Aglomeracji Kalisko--Ostrowskiej sytuacja na rynku pracy w porównaniu z resztą kraju jest dobra. Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu w ciągu ostatniego roku liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 20 proc.

Mimo to wciąż ponad 4 tysiące osób pozostaje bez pracy. Ponad połowa z nich mieszka poza Kaliszem. 89 proc. wcześniej pracowała. 84 proc. nie ma już prawa do zasiłku. Wśród bezrobotnych dominują kobiety. Stanowią one 53,1 proc. wszystkich zarejestrowanych.

Podobna sytuacja jest w Ostrowie Wielkopolskim i powiecie ostrowskim. Mimo, że i tam bezrobocie systematycznie spada - na koniec I kwartału zarejestrowano tam 4040 osób bezrobotnych. Tu także daje się zauważyć pewną przewagę bezrobotnych kobiet.

Dla części z nich sposobem na odnalezienie się na rynku pracy mogłoby być założenie własnej działalności gospodarczej.

W ramach konkursu „Samo-zatrudnienie i przedsiębiorczość w ramach ZIT dla rozwoju AKO” zostaną wyłonione podmioty, które zapewnią osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej wsparcie na starcie i już po uruchomieniu własnej firmy, a także udzielą im niezbędnych dotacji i wsparcia pomostowego. Mogą to być jednostki samorządu, organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i inne.

Ich zadania to, najogólniej rzecz ujmując, świadczenia na rzecz uczestników projektu, a więc tych, którzy zechcą założyć działalność gospodarczą ze wsparciem z Unii. Taki podmiot będzie musiał zatem: zagwarantować przeprowadzenie diagnozy kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzić szkolenia lub doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia działalności gospodarczej, udzielić dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także udzielić wsparcia pomostowego w postaci usług doradczo--szkoleniowych uczestnikom projektu.

Na ten cel przeznaczono blisko 5,16 mln zł.

Diagnoza na początek

Ostatecznym odbiorcą unijnego wsparcia będą osoby, które uruchomią własną działalność gospodarczą - starsze niż 29 lat, bezrobotne lub bierne zawodowo, a do tego w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Muszą więc dodatkowo należeć do jednej z wymienionych grup:

- kobiety,

- osoby długotrwale bezrobotne (pozostające bez pracy dłużej niż 12 miesięcy bez przerwy)

- osoby, które mają 50 lat i więcej

- osoby z niepełnosprawnoś-ciami

- osoby o niskich kwalifikacjach (czyli z wykształceniem nie wyższym niż średnie).

Rzecz jednak w tym, by firmy założone przez skorzystanie z unijnej dotacji poradziły sobie na rynku. Aby było to możliwe, przyszli przedsiębiorcy muszą mieć odpowiednie kwalifikacje. Zadaniem realizującego projekt będzie więc diagnoza kompetencji zawodowych uczestników, by stwierdzić czy ich kwalifikacje i dyspozycje są wystarczające, by z sukcesem poprowadzić firmę. To obowiązkowy element projektu.

Po przeprowadzeniu diagnozy podmiot wspierający przyszłych przedsiębiorców przeprowadzi szkolenia, ewentualnie będzie służył doradztwem w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Później wypłaci przyszłym przedsiębiorcom dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Z tych pieniędzy uczestnicy będą mogli sfinansować zakup potrzebnego do prowadzenia firmy sprzętu i narzędzi, oprogramowania, wynajęcie i wyposażenie stosownych pomieszczeń.

Już po uruchomieniu firm świeżo upieczeni przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie pomostowe w postaci usług szkoleniowych lub doradczych.

Wartość projektów zgłaszanych w konkursie nie może być mniejsza niż 50 tys. zł, a maksymalne dofinansowanie może wynieść 95 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Wniosek online

Ogłoszenie o konkursach można znaleźć na stronie interne-towej Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory

Wnioski konkursowe można składać do 30.08.2016 roku do godziny 15.30 za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego pod adresem internetowym: lsi.wielkopolskie.pl.

W ciągu pięciu dni od złożenia wniosku jego wersję papierową należy dostarczyć do Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, ul. Częstochowska 25, lok 31, 62-800 Kalisz. Biuro działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.

Wniosek można też lub wysłać pocztą za potwierdzeniem odbioru bądź przesyłką kurierską. Decyduje data wpływu dokumentacji do biura.

Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to luty 2017 roku.

Fundusze Europejskie - kolejne konkursy

Ogłoszenie o konkursie można znaleźć na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory
Obecnie można składać wnioski także w następujących konkursach :

Poddziałanie 7.1.2. Aktywna integracja - projekty konkursowe
Termin do 01.08. 2016 r.

Poddziałanie 8.3.4 Kształcenie zawodowe młodzieży i dorosłych w ramach ZIT dla MOF Poznania (Typ projektów II. Nadawanie dodatkowych uprawnień, kompetencji z branż kluczowych dla rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.)
Termin do 30.08. 2016 r.

Poddziałanie 7.2.3 Usługi społeczne w ramach ZIT dla MOF Poznania
Termin do 30.08. 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto