Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV. Skarbówka zajmuje konta

Łukasz Bartczak
Skarbówka ściąga pieniądze za abonament RTV
Skarbówka ściąga pieniądze za abonament RTV naszemiasto.pl
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiada, że już wkrótce skończą się problemy ze ściąganiem pieniędzy od obywateli za abonament RTV. W jaki sposób? Skarbówka zajmuje konta...

Poczta Polska, która zgodnie z prawem jest odpowiedzialna za ściąganie abonamentu, wysyła do oddziałów urzędów skarbowych coraz więcej wniosków o egzekucję należności, a urzędnicy coraz skuteczniej odbierają pieniądze abonentom. Do oddziałów skarbówki w naszym regionie wpływa zatrważająca ilość takich dokumentów. Urzędnicy wchodzą na konta i zajmują część rent, emerytur i pensji.

- Takich wniosków mamy bardzo dużo, a nowe wciąż do nas napływają - mówi Małgorzata Urbaniak, zastępca naczelnika ostrowskiego Urzędu Skarbowego. - Podatnicy zgłaszają nam też sporo zażaleń na tę całą sytuację, co jest zrozumiałe, bo przecież nikt nie lubi, gdy ktoś bierze pieniądze z jego konta.

Abonament RTV. Skarbówka zajmuje konta

Poczta może żądać od nas nawet 1,5 tys. zł, tyle bowiem wynoszą zobowiązania za abonament RTV z pięciu lat. Urzędnicy skarbowi zaraz po otrzymaniu wniosku o egzekucję pieniędzy za abonament RTV od przedstawicieli poczty przystępują do wyszukiwania dochodu podatnika, a później pobierają środki i przekazują je wnioskodawcy. Musi to nastąpić zgodnie z zasadą "najmniej uciążliwą egzekucją dla podatnika".

- Nie jest to łatwe, bo dla każdego najmniej uciążliwym zajęciem należności będzie coś innego, np. dla przedsiębiorcy zajęcie pieniędzy na koncie firmowym, przez co może on mieć mniejsze szanse na ważny kredyt - dodaje Małgorzata Urbaniak.

Problem w tym, że w praktyce często wygląda to inaczej, a urzędnicy biorą pod uwagę pierwszy z brzegu dochód.
Przedstawiciele Poczty Polskiej informują, że po otrzymaniu wezwania do zapłaty mamy tylko siedem dni na reakcję. W sytuacji gdy nie mamy żądanej kwoty, próbujmy negocjować rozłożenie zobowiązania na raty albo umorzenie. Możemy o to poprosić Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Umorzenie płatności może nastąpić np. wskutek śmierć kogoś bliskiego, choroby czy niskich dochodów. KRRiT pozytywnie rozpatruje 30 proc. takich próśb.

- Zdobywaniem abonamentu zajmują się działy egzekucyjne urzędu. Podobnie jak w innych miastach wniosków jest sporo - mówi Piotr Walencik z kaliskiego oddziału Urzędu Skarbowego. - Kwoty, które musimy pozyskiwać często przekraczają 1000 zł, bo podatnicy zalegają z płatnościami nawet kilka lat. U nas problemy ze spłaceniem tych należności mają np. emeryci, których nie stać na jednorazowy wydatek tego rzędu. Zwykle występują oni do KRRiTV o rozkładanie płatności na raty lub umarzanie. Czasem tego rodzaju pisma trafiają do nas, a my odsyłamy je do właściwego organu.

Ci, którzy nie mają zarejestrowanych odbiorników i do tej pory mogli spać spokojnie, teraz mogą spodziewać się wizyty kontrolerów z poczty, którzy sprawdzą, czy mamy sprzęt w domu.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto